1 Kaç TL

Dolar TL Paritesi

Dolar kuru ülkemizde hem yatırımcılar tarafından hem de vatandaşlar tarafından oldukça önemsenmektedir. Çünkü dolar fiyatı yükseldiğinde ekonomiye olumsuz etkileri olmaktadır. Doların fiyatı düştüğünde ise Türkiye Ekonomisi bu durumdan pozitif etkilenmektedir.  Bu nedenle doların Türkiye'de değeri her zaman için oldukça önemli olmuştur ve bundan sonra da ekonominin 1 numaralı gündem maddesi olmayı sürdürecektir. Dolar TL paritesinin günlük olarak takip edilmesinin başlıca nedeni ise dolar kuru fiyatının değişimlerinin enflasyona olan etkisi sebebiyle olmaktadır. Dolar kuru arttığında enflasyon yükselmekte bu da hayatı daha pahalı hale getirmektedir. Bu nedenle dolar tl paritesinin yükselmesi Türkiye için olumsuz bir tablo doğurmaktadır.

Dolar Ne Kadar ?

Bazen bir seyahat için bazense yatırım amaçlı olarak dolar almamız gerekebilir. Bu tip durumlarda güncel dolar kurunu takip etmek ve doğru zamanda dolar almak oldukça önemlidir. Özellikle yüklü dolar alım işlemi gerçekleştirecekseniz bir çok döviz bürosu ve bankadan fiyat teklifi alabilirsiniz. Dövizinizi almadan önce sitemizde elinizde bulunan Türk Lirası ile ne kadar dolar alabileceğinizi görebileceğiniz dolar kuru çeviricisi modulünü kullanabilirsiniz. Bu sayede elinizde bulunan TL ile ne kadar dolar alabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz.

Yine dolar bozdurmak için de benzer şekilde güncel dolar kurunu bu sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. Dolar tl paritesindeki fiyat hareketlerini takip ederek doğru zamanda dolarınızı bozdurmaya karar verebilirsiniz. Bunun için elinizdeki doların kaç tl ettiğini sayfamız üzerinde bulunan döviz hesaplama modulünü kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

1 Dolar Kaç TL ?

Dolar hesabı yapabilmek için yani bir miktar paranız var ve dolar alacaksınız. Bu para kaç dolara tekabul ediyor hesabını yapabilmek için 1 doların fiyatını bilmeniz gerekmektedir. Sayfamızda 1 dolar güncel olarak kaç tl yapıyor bunun detaylarını bulabilirsiniz. Yine alacak dolar miktarı kaç tl yapıyor bunun da hesabını yapabilirsiniz.Örneğin 100 dolar kaç lira ediyor diye öğrenmek için dolar tl hesaplama modülüne 100 yazarak hesapla dediğinizde 100 doların o anki güncel kurla fiyatını görüntüleyebilirsiniz. 250 dolar kaç lira yapar sorusunun cevabı için dolar hesaplama aracı üzerine 250 yazarak tl karşılığını görüntüleyebilirsiniz.

Doların Ekonomiye Etkileri

Amerikan Doları ülkemizde ekonominin gidişatını olumlu veya olumsuz olarak değerlendirebilmek için oldukça önemli bir detaydır. Eğer usdtry paritesi yükseliyor ise ekonomi kötüye gidiyor, kur düşüyor ise ekonomi iyiye gidiyor şeklinde bir algı bulunmaktadır. Aslında dolar kurunu etkileyebilen bir çok faktör bulunmakta olduğundan bu varsayım her zaman geçerli olmamaktadır. Ancak genel anlamda doğruluk payı bulunmaktadır. Ülkemizde ekonomi kötüye gittiği dönemlerde dolar kuru artış göstermiştir. Ekonominin iyi işaretler verdiği, büyümenin pozitif olduğu enflasyonun düşük olduğu dönemlerde ise dolar kurunda düşüş yaşandığı gözlenmiştir. Bu nedenle dolar yükseliyor ise ekonomi kötüye gidiyor, dolar düşüyor ise Türkiye ekonomisi iyiye gidiyor demek kısmen doğru olarak kabul edilebilir.

Dolar Ne Olur ?

Dolar tl paritesi ülke ekonomisi için temel göstergelerden biri durumunda iken en çok takip edilen para birimi olması da kaçınılmaz olmaktadır. İnsanlar genel olarak ekonomi programlarını izlemeseler dahi dolar, euro ve altın fiyatlarını tv ekranlarında gördüklerinde izlemektedirler. Ayrıca ekonomi programlarının izlenme oranları da son yıllarda giderek artmaktadır. Finansal okur yazarlığın da giderek artmaya başladığı ülkemizde dolar kurunda önümüzdeki dönemde nasıl bir fiyatlama olacağı da oldukça önemli bir hale geldi.

Bildiğiniz üzere dolar kurunu etkilemekte olan bir çok faktör bulunmakta. Bunlardan son dönemde öne çıkanları Abd Merkez Bankası Fed ve yine Abd ile olan ikili ilişkilerimizin boyutu oldu. Yani genellikle Abd kaynaklı fiyatlamalar gerçekleşti. Ancak zaman zaman ülke içerisinde yaşanan durumların da dolar tl yi etkileyebileceğini söylemekte fayda var. Ülkede yaşanan karışıklıklar dolar kurunu yukarı yönlü etkileyebilecek iken bu tarz olayların son bulması ise TL yi pozitif etkileyecek ve dolar kurunda düşüşler yaşanacaktır.

Önümüzdeki dönemde dolar kurunu etkileyebilme ihtimali en yüksek olan konular yine Abd ile olan ikili ilişkilerin yönü olmaya devam edecektir. Son dönemde düzelmiş gibi görülen ilişkilerin bozulması dolarda yükselişi beraberinde getirebilir. Yine Fed’in faiz politikası da doların yönünü belirleyebilecek en önemli etkenlerden bir tanesidir.

2019 yılında Fed’in 1 faiz artrırımı yapması piyasalar tarafından beklenmektedir. Fed’in 1 den fazla faiz artışı yapması dolarda yükselişe sebep olabilecekken, Fed’in faiz artışı yapmaması doların düşmesine neden olabilecektir. Yine bunlar dışında doların fiyatına etki edebilecek bir çok faktör bulunduğunun da bilincinde olunması gerekmketedir.

Bu sayfamızda dolar kaç lira eder, dolar ne kadar sorularının yanı sıra güncel dolar kurunu takip edebilir, ayrıca dolar kuru hakkındaki analiz ve yorumlarınızı konu altına paylaşabilirsiniz. Bu sayede kendi fikirlerinizi de binlerce ziyaretçimizle paylaşmış olursunuz.

Comments (2)

  1. Hakan 21 Şubat 2019
  2. ahmet 21 Şubat 2019

Leave a Reply

Yorum yaparak Forex Gazetesine ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.
Lütfen Görünüm > Bileşenler menüsünden istediğiniz "Sayfa Sağ 300px" bileşenlerini buraya sürükleyiniz.